Karpálny tunel
KARPÁLNY TUNEL
Bezbolestná rázová vlna ShockWave Dual Power od Winformu pomáha úspešne riešiť tento problém. Pre informácie kde môžete absolvovať terapiu bezbolestnou rázovou vlnou ShockWave Dual Power kliknite sem:
Čo je karpálny tunel?
Syndróm karpálneho tunela je najčastejším periférnym nervovým ochorením. Charakteristická preň je bolesť a znecitlivenie ruky a prstov. Početnosť výskytu tohto syndrómu u žien je tri krát väčšia než u mužov a líši sa v závislosti od vykonávanej pracovnej činnosti, postihujúc až 60 % pracovníkov vykonávajúcich určitý typ pracovné činnosti. Karpálny tunel postihuje najviac pracovníkov výrobného, elektornického, textilného, potravinového a obuvného priemyslu ako aj kuchárov, zamestnancov verejných služieb a baličov balíkov. U 70 % prípadov je ochorenie bilaterálne, s prevahou dominantnej ruky. Karpálny tunel je akýsi “tunel“ v zápästí, ktorého koniec a bočné strany sú tvorené kosťami zápästia (karpus). Horná časť tunela je pokrytá hrubým pásom spojivového tkaniva nazývaného aj priečne väzy záp§sia. Cez tento tunel v zápästí prechádza mediálny nerv (začína v predlaktí a vedie do dlane), ktorý je nosičom citlivosti palca, ukazováka, prostredníka a vnútornej časti prstenníka bližšej k prostredníku. Tento nerv kontroluje tiež svaly v okolí základne palca. Vo vnútri karpálneho tunela sa nachádzajú taktiež šľachy, ktoré ohýbajú prsty ruky (šľachy flexorov). Karpálny tunel chráni nervy a flexorové šľachy.
Príčiny:
Syndróm karpálneho tunela sa vyskytuje v dôsledku opuchnutia tkanív obklopujúcich flexorové šľachy, čím vzniká tlak na stredný nerv. Tieto tkanivá sa nazývajú synoviálne. Synoviálna membrána zvlčuje šľachy a ľahčuje pohyb. Dôsledkom opuchnutia synoviálnych tkanív sa zužuje priestor v okolí karpálneho tunela, čô spôsobuje bolesť nervu. Syndróm karpálneho nervu je spôsobený tlakom na stredný nerv v oblasti priechodu karpálnym tunelom. K rozvoju syndrómu karpálneho tunela môže prispieť viacero faktorov: • najdôležitejším fatorom je dedičnosť, nakoľko kaprálny tunel môže byť u niektorých osôb menší, táto vlastnosť je dedená • vykonávanie manuálnych činností, činností náročných na precíznosť alebo opakujúcich sa činností • hormonálne zmeny spojené s tehotenstvom a hromadením tekutín môžu mať vplyv na stlačenie a následnú bolesť nervu • vek: ochorenie postihuje častejšie staršie osoby • bežné patologické stavy ako cukrovka, reumatoidná artritída, hormonálna nerovnováha štítnej žľazy môžu zohrávať úlohu pri nástupe patológie kompresívneho alebo degeneratívneho typu • niektoré športy (bowling, tenis) alebo hra hudobné nástroje (gitara), čo spôsobuje opakované mikroúrazy zápästia • časté používanie počítačovej myši, správne držanie zápästie pri používaní myši môže pomôcť predísť tejto poruche
Diagnostika:
Medzi najbežnejšie príznaky karpálneho tunela patria:
• stŕpnutie, mravenčenie a bolesť ruky a prstov (najmä prvých troch, nikdy nie malíčka), častejšie v noci než cez deň
• pacient môže mať podobný pocit ako po kopnutí elektrickým prúdom, a to hlavne v palci, prostreedníku a prsteníku
• zvláštne pocity a bolesť, ktoré postupujú pozdĺž ramena smerom k pleci
• ťažkosti s vykonávaním činností, pri ktorých sa používajú prsty (otváranie fliaš, pletenie)
Symptómy sa zvyčajne začínajú prejavovať postupne, bez predošlých úrazov ruky.
U väčšiny osôb sú príznaky závažnejšie na bočnej strane palca a môžu sa prejaviť kedykoľvek, počas noci sa bolesť a mravenčenie zosilňujú a môžu narúšať spánok.
V priebehu dňa sa príznaky často prejavujú pri držaní predmetov v ruke ako napr. telefón, kniha alebo volant. Ich zmierneniu pomáha zatrepanie alebo zatrasenie rukami. Príznaky sa spočiatku objavujú a miznú, no časom môžu pretrvávať. Pocit nemotornosti a slabosti ruky môže znemožniť vykonávanie určitých jednoduchých pohybov (zapínanie gombíkov, šitie). Pacientovi môžu taktiež vypadávať predmety z rúk. V prípade, že sú symptómy veľmi vážne, svaly palca môžu stratiť svoju štruktúru a môže sa u nich objaviť atrofia. Na určenie toho, či sa jedná o karpálny syndróm, lekár prediskutuje s pacientom príznaky a anamnézu, potom vyšetrí ruku a vykoná pár fyzikálnych testov, napr.:
• preskúma slabosť svalov v okolí základne palca
• zatlačí na mediálny nerv na zápästí, aby vyvolal mravčenie a tŕpnutie ruky
• prechádzaním prstom po zápästí pozdĺž mediálneho nervu vyvolá pocit chvenia v prstoch
Testy a vyšetrenia:
Elektrofyziologické testy: elektrické testovanie funkcie mediálneho nervu, elektromyografia, ich vykonanie je za účelom potvrdenia diagnózy objasnenia najvhodnejšieho spôsobu liečby často odporúčané
Röntgen: ak sa bolesť alebo mravenčenie spája s obmedzením pohybu zápästia, lekár môže vyžadovať röntgenové vyšetrenie, aby sa vylúčil tlak spôsobený kosťami zápästia (ako napr. artróza).