Distorzia (vyvrtnutie členka)
VYVRTNUTIE ČLENKA
(DISTORZIA)
Bezbolestná rázová vlna ShockWave Dual Power od Winformu pomáha úspešne riešiť tento problém. Pre informácie kde môžete absolvovať terapiu bezbolestnou rázovou vlnou ShockWave Dual Power kliknite sem:
Čo je distorzia:
Ak chceme presne definovať distorziu, môžeme tvrdiť, že ide o dočasné a neúplné narušenie kĺbového spojiva medzi dvoma kosťami. V prípade podvrtnutia členka ide o narušenie kĺbového spojiva medzi kosťami predkolenia - píšťalou, ihlicou a prvou kosťou chodidla – členkovou kosťou.
Najčastejšie k tomuto druhu distorzie dochádza pri športe, ale aj v každodennom živote. Dôvod častého výskytu podvrtnutia členka treba hľadať najmä v anatómii tohto kĺbu, ktorý je zaťažovaný celou hmotnosťou tela, a predovšetkým v pohyboch, umožňuje.
Faktory vedúce k distorzii členka:
Niektoré morfologické a funkčné charakteristiky (kĺbová voľnosť, nadváha, posturálna nerovnováha)
Podvrtnutie členka s poškodením vonkajších väzivových štruktúr
Tento typ podvrtnutia členka je najčastejší, nakoľko súvisí s anatómiou oblasti členka, ktorá je pri pohybe málo “chránená“. Väzivá, ktoré sú považované za stabilizátory sú lig. talofibulare anterius, lig. talofibulare posterius a lig. calcaneofibulare. Tieto väzivá bývajú najviac postihnuté zraneniami. Inverzné podvrtnutie členka s poškodením vonkajších väzivových štruktúr je klasický prípad, kedy sa chodidlo pretočí do vnútornej strany.
Z obrázku je zrejmé, že následkom distorzie je poškodenie tkanív, svalov a predovšetkým väzivových štruktúr, ktoré sa môžu v závislosti od rozsahu pohybu predĺžiť (natiahnutie), natrhnúť (čiastočná ruptúra) alebo pretrhnúť (úplná ruptúra).
Príznaky podvrtnutia členka:
Podvrtnutie členka môže nastať u kohokoľvek, v ktoromkoľvek momente chôdze alebo počas behu. V závislosti od spôsobu distorzie, príznaky môžu byť málo závažné alebo naopak ochromujúce.
Prvým príznakom býva prirodzene ostrá bolesť, ktorá môže vystreľovať do chodidla, päty alebo vyššie do nohy. Takmer okamžite vzniká opuch (edém) pokrývajúci členok z vonkajšej aj vnútornej strany.
Krátko na to sa objaví podliatina s hematómom, ktorý môže byť mierny až šíriaci sa po celej ploche postihnutého miesta. Vo všeobecnosti prítomnosť opuchu indikuje poškodenie väzív, ktoré sa musí okamžite vyšetriť.
Nastáva funkčné obmedzenie spôsobené bolesťou, ktorú pacient pociťuje pri pohyboch kĺbu.
Nestabilita talokrurálneho kĺbu: palpáciiou možno nahmatať bolestivé body, pod členkom možno jednou rukou vyšetriť vonkajšiu nestabilitu, nahmatajúc kĺbovú chrupavku členku.
Klasifikácia distorzie členka:
Podľa iných klasifikácií sa distorzia rozdeľuje len na základe troch stupňov závažnosti:
Distorzia 1. stupňa (Clanton, 1999): čiastočná ruptúra jedného väziva, opuch, bolesť, nemožnosť vykonávania športových aktivít
Distorzia 2. stupňa (Clanton, 1999): čiastočná ruptúra jedného alebo viacerých väzív, opuch, bolesť nestabilita členka, nemožnosť vykonávania športových aktivít
Distorzia 3. stupňa (Clanton, 1999): úplná ruptúra jedného alebo viacerých väzív, opuch, akútna bolesť